Sağlık

Togan Demircan, Uzman Sağlık Personellerinin Yaşadığı Sıkıntıları Anlattı

Togan Demircan, Uzmanların Yaşadığı Sıkıntılardan Bahsetti

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, hastanelerde uzman olarak çalışan sağlık personellerinin sorunlarını anlattı.

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu Hemşirelik Yönetmeliği içerisinde yer alan Uzman Hemşire tanımı “Mesleğiyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaşan ve Bakanlıkça tescil edilen hemşireler” olarak belirtilmekte ve bu uzmanlık unvanı verilmektedir. Ebeler ile ilgili olarak da Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulmuştu. 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 47’nci maddesine eklenen yeni fıkra dolayısı ile; lisans mezunu ebeler, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edildikten sonra “uzman ebe” unvanını alabiliyor.

Togan Demircan, Uzmanların Yaşadığı Sıkıntılardan Bahsetti

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan: “Sağlık Çalışanları Bu Sendikalar Gitmeden Hak Ettiğini Alamaz”

Uzman Hemşire ve Ebelerin; özlük hakları ile ilgili olarak belirgin bir iyileştirme henüz gerçekleşmemiş durumda. Bu konuya dikkat çeken Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, “Örnek olarak MEB, lisans mezunu öğretmenlere yönelik bir sınav düzenledi. Uzman ve başöğretmen unvanı vererek maaşlarına 3.000₺ ve 5.000₺ arasında artış sağladı.” dedi. Uzman Hemşire yahut Uzman Ebelerin maaş farkına dikkat çeken Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Demircan, “Fark 300 yahut 500 lira. Şaka gibi. Malum yetkili sendikalar çıkmış bizim sayemizde uzman hemşireler fazla maaş alıyor diyorlar. Bakıyoruz milli eğitime. Bakıyoruz malum yetkili sendikalara. Üzülüyoruz sağlık çalışanlarına. Sağlık çalışanları bu sendikalar gitmeden hak ettiğini alamaz. Alamadı. Alamayacak. Tüm personelin takdirine sunuyoruz.” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Sağlıkçıların Oteli Oldu !

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu