Sağlık

Canan Karatay Anlattı, Çocuklarımıza Hangi Besinleri Vermemiz Uygun

Canan Karatay Anlattı, Çocuklarımıza Hangi Besinleri Vermemiz Uygun

Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Sözü ismini verdiği Youtube kanalı üzerinden yaptığı açıklamada, çocuklarda artan vitamin ve mineral eksikliğinin nedenlerini anlattı. 

Paylaştığı videoda karaciğerin çok önemli bir organ olduğundan ve çocuklardaki, gençlerdeki karaciğer yağlanmasından bahseden Prof. Dr. Canan Karatay, “Karaciğerde vitaminler depo edilir ve vitaminler üretilir. Hayatta kalabilmemiz için gerekli olan vitaminler. Bu vitaminler; A vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve K2 vitamini. Normal çalışan, fonksiyon yapan bir karaciğerde bunlar üretilir ve dolaşıma verilir. Fakat karaciğer yağlanması başladığı zaman dokuz yahut on yaşındaki çocuklarda, gençlerimizde bunların miktarı maalesef azalıyor. Özellikle D vitamini ve B12 vitamininin azalmasından dolayı vücutta efendim bağışıklık sistemi çöküyor.” dedi.

 

Çocuklarda 12 Yaşında, 10 Yaşında Kronik Hastalıklar Temel Atmaya Başlıyor
Çocuklarda 12 Yaşında, 10 Yaşında Kronik Hastalıklar Temel Atmaya Başlıyor

Çocuklarda 12 Yaşında, 10 Yaşında Kronik Hastalıklar Temel Atmaya Başlıyor

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, “Annelerin, babaların en korktukları enfeksiyonlardan çocukları korumak için bunu yapmamız lazım. Fakat karaciğer yağlanmasının en önemli zararlarından biri de akut enfeksiyonlar. Çok sık görüldüğü gibi, çocuklarda on iki yaşında, on yaşında kronik hastalıklar da başlamaya, temel atmaya başlıyor. Ben bir çocuk hekimi değilim. Ben bir kardiyoloğum, iç hastalıkları uzmanıyım. Yetişkinlerde gördüğümüz, yirmi ve otuz yaşlarında gördüğümüz kalp hastalıkları, şeker hastalıkları sinir hastalıkları, hepsinin temeli çocukken atılıyor. Onun için şimdi bana o çocuk doktoru değil, ne diye konuşuyorsun demesinler diye açıklıyorum. Ana rahminden itibaren atılıyor.” diye konuştu.

 

Çocuklarda D Vitaminini Yükseltmekten Korkmayalım
Çocuklarda D Vitaminini Yükseltmekten Korkmayalım

Prof. Dr. Canan Karatay: “Çocuklarda D Vitaminini Yükseltmekten Korkmayalım”

Çocukların D vitaminin ölçtürülmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay şunları söyledi, “D vitaminini yükseltirsek hiç korkmayalım. Bir kere enfeksiyonlara karşı koruduğu gibi ileri yaşlarda da D vitamini yüksek olan çocuklarda ileri yaşlarda da tansiyon yüksekliği olmuyor. Kalp krizi olmuyor. Felç olmuyor. Depresyon olmuyor. Zihin çok iyi çalışıyor. Çocuklarımızı gayet sağlıklı beslememiz lazım. Tabii ki okullardan maalesef zehir saçan kantinleri kaldırmamız lazım. Fakat anneler burada ve bakıcılar ve babalar çok önemli. Çocuklarımıza mutlaka sağlıklı besleyeceğiz. Yani D vitamini yiyeceklerden alınır mı? Tabii ki alınır. En önemli kaynağı nedir? Karaciğerdir. En önemli kaynağı nedir? Balıktır. Çocuklarımıza karaciğeri haftada bir yedirmemizde fayda var. Karaciğer, yürek, böbrek, bunları biz çocukken çok yerdik. Balık mutlaka mümkün olduğu kadar. Fakat konserve balık olmaz. Hakikat hakikaten daha çok soğuk deniz balıkları, işte bizim Karadeniz’den çıkan hamsi çok önemli. Soroz’dan çıkan sardalya çok önemli. Çünkü bunlar soğuk deniz olduğu için omega3 çok yüksek.”

  Genç Sağlık Sendikası, Mobbing ve Şiddet Mağduru Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Hukuki Destek Verecek 

 

Çocukları Kelle Paça İçmeye Alıştırmamız Lazım
Çocukları Kelle Paça İçmeye Alıştırmamız Lazım

Çocukları Kelle Paça İçmeye Alıştırmamız Lazım

Çocuklara mutlaka protein olarak tam yağlı peynir, protein ve kalsiyum olarak tam yağlı ev yoğurdu yedirmekte fayda olduğunu dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Tabii ki en başta da kelle paça çok önemli. Çocukları kelle paça içmeye alıştırmamız lazım. Kemik suyu çok önemli. Yani kemik suyu kaynatılabilir evde. Hakikaten kemik suyuna limon sıkılarak, karabiber koyularak, biraz da kristal kaya tuzu koyularak bunlar çocuklara yavaş yavaş alıştırılması lazım, çok önemli. Hastalandığımız zaman eski zamanlarda biliyorsunuz tavuk suyu çorba denilirdi. Artık doğru dürüst tavuk da kalmadı. Onun için tavuk suyu çorba diyemiyorum efendim. Kahve de çok önemli. Kahve derken Türk kahvesi diyorum. Çünkü Türk kahvesi güçlü bir antioksidandan çok güçlü bir antioksidan. Yani karaciğeri de toksitle azalır. Vücudu da güçlendirir çocukların. Beyinleri ve zihinleri de açılır. Konsantrasyonları da çok güzel güçlenir.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu