Sağlık

Deprem Bölgesinde Hayat Normalleşmedi !

TTB, deprem bölgesindeki eksiklikler hakkına rapor hazırladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), deprem bölgesi hakkında bir rapor yayımladı. Raporda barınma, güvenlik ve toplu ulaşımdaki eksikliklere dikkat çekildi.

Deprem Sonrası Yaşanan Zorluklar

TTB’nin yazısında deprem sonrasında bölgede yaşanan zorluklara da dikkat çekildi. Raporda şu ifadelere yer verildi, “Enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmaması, barınma sorunları, güvenlik eksiklikleri ve toplu ulaşım imkanlarının yetersiz olması gibi nedenlerle bölgede hayatın normalleşmediği vurgulanmıştır. Bu durumun sağlık hizmetlerine erişimi de olumsuz etkilediği belirtilmiştir. Nüfus hareketliliğinin de aile hekimlerinin gelirlerinde düşüşe neden olduğu ve bu durumun hekimlerin yaşam standartlarını olumsuz etkilediği dile getirilmiştir. TTB, bu durumun aile hekimlerinin sözleşmelerini feshetmelerine ve dolayısıyla toplumun sağlık hizmetlerine erişimine engel olabileceğini belirtmiştir”

Çözüm Önerileri ve Daha İyi Bir Sağlık Sistemi İçin

TTB’nin yazısında, sistemdeki sorunların çözümü için dışarıdan desteklerin sınırlı etkili olduğu ve öncelikle aile hekimliği sisteminin gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, deprem sonrası oluşan sorunların tekrar yaşanmaması için düzenleyici işlemlerin acilen yapılması talep edildi. Bu çerçevede, 6 Şubat depreminin etkilediği yerlerde Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin belirli maddelerinin uygulanmasının devam edilmesi gerektiği belirtildi.. Böylece aile hekimlerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve sağlık hizmetlerine erişimin sürdürülebilirliği sağlanması amaçlandı.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  8 Öneri ile Kolon Kanserinden Korunun!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu