Genel

Ege Üniversitesi, Türk Tohumculuk Sektörü İçin Gençlere İstihdam Projesi

1. "Ege Üniversitesi, Türk Tohumculuk Sektörü İçin Gençlere İstihdam Projesi"

Rektör Prof. Dr. Budak: ‘Tohum, Milli Güvenliğimiz İçin Hayati Önem Taşıyor

Ege Üniversitesi tarafından yürütülen “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı Operasyonu” kapsamındaki “NEETs in the Seed Sector” projesinin açılış toplantısı EÜ Ziraat Fakültesi‘nde gerçekleştirildi. Toplantıya, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Banu Yücel, Prof. Dr. İlkin Şengün, EÜ Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOTEM) Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan, Polen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Öner Yeşilkaya, EÜ Ödemiş Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Betül Avcı, İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Ayla Bozkurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, projenin 17 milyon Euro bütçesiyle Türk tohumculuk sektöründe istihdam sağlamayı amaçladığını belirtti. Proje kapsamında Ziraat Mühendisliği, Doğa Bilimleri ve Biyoloji bölümleri mezunlarına eğitim verilecek ve Türk tohumculuk sektöründe istihdam edilecekler. Genç araştırıcılara Ege TOTEM’de eğitim ve laboratuvar faaliyetleri, teknik geziler ve staj imkanları sunulacak. Ayrıca, katılımcılara sektör ziyaretleri düzenlenerek tohumculuk sektörünün detaylarıyla tanışmaları hedefleniyor. Projede yer alan araştırmacılara Avrupa Birliği projeleri kriterleri kapsamında maaş ve sağlık sigortası sağlanacak.

Rektör Budak, tohumun milli güvenlik meselesi olduğunu vurgulayarak, Ege Üniversitesi’nin bu alanda Avrupa, Orta Doğu ve Balkanlarda referans merkezi olduğunu belirtti. Tohumların test edilmesi konusunda Avrupa’daki firmaların tohumlarını Ege Üniversitesi’nde test ettiklerini ifade etti.

İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Ayla Bozkurt ise projede İŞKUR olarak gençlere mentorluk ve bireysel eylem planı hazırlama konusunda destek vereceklerini belirtti. Pandemi döneminde tohuma olan ihtiyacın daha iyi anlaşıldığını ifade eden Polen Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Öner Yeşilkaya, tohumculuğun stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak projenin önemine dikkat çekti.

  Deprem Bölgesindeki Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Re’sen Atamaları 1 Yıl Ertelenmeli

EÜ Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan, Ege Üniversitesi’nin tohumculuk alanında dünyada ilk yedi üniversite arasında yer aldığını ifade etti. Proje kapsamında 550 aday arasından seçilen öğrencilere eğitimler, sektör ziyaretleri, staj programları, konferanslar ve web seminerleri gibi etkinliklerin düzenleneceğini belirtti.

Etkinlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Ersoy Günay’ın yazılı mesajı okundu. Toplantının sonunda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür plaketi takdim edildi ve aynı zamanda yazarları arasında yer aldığı “Tohum Bilimi ve Teknolojisi” kitabının ilk baskısı hediye edildi.(BSHA-Bilim Sağlı ve Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu